Interjk a Szmkivetett-rl
2004.10.04. 15:56
Hogyan lte meg a forgatst? Hogyan azonosult a szerepvel? Hogy dolgozta fel a forgatssal jr nagy terhet? Nzd meg s megtudod!
TOM HANKS INTERJ 1.
Krds: Mondhatjuk azt, hogy egy lakatlan szigeten val elzrtsg az n legrosszabb rmlma?
Tom Hanks: n azt mondom, ilyen napok utn semmikppen sem az. Nhny percnyi magny — ahol nem kell trtkelnem nmagamat s a karrieremet — nem egy rossz tlet. Azt hiszem, ersen romantikus tltse van a dolognak: mindenki szeretne kicsit elvonulni, hogy egy plmafa rnykbl tndhessen az univerzumon s a csillagfnyes gbolton. De valjban kvetkez a helyzet… Tl sok sznszi, eladi kromoszmm van, szksgem lenne nmi sztnzsre s a gondolataimat elterel szrakozsra. Engem is vonzana a dolog, de ht ez van…
K: Mennyire tallta egyszernek ekkora sly leadst? [A filmet 16 hnap alatt forgattk, kt rszletben. Elszr „kvren” rgztettk Hanks jeleneteit, majd egy v sznet utn, amg Zemeckis rendez elksztette Harrison Forddal s Michelle Pfeifferrel a Temetetlen mltat, Hanks 25 kilval knnyebben llt a kamerk el. — a szerk.]
TH: Flelmetes a gondolat, hogy ngy hnapon keresztl llandan figyelni kellett, mit eszem, s hogy naponta kt rn t kellett monoton gyakorlatokat vgeznem az edzteremben. Az els kt ht utn kicsit lelombozza az embert, hogy annyit ehet, amennyi a kt markba belefr.
K: Mit gondol, meg tudott volna birkzni igazbl is egy lakatlan szigettel?
TH: Nos, volt egy seb a trdemen, s valami belekerlt, amg Fijin voltam. A htvge vgre mr ktszeresre dagadt. t doktor rohanglt krlttem pnikban. Megkrdeztem az egyiket, mi lenne, ha egy elhagyatott helyen lennk orvos nlkl. elmagyarzta, milyen mdon prselhetnm ki magambl a fertzst. Nagyjbl gy, mint tubusbl a fogkrmet. Nem lennk r kpes, t hten bell simn meghalnk.
K: Chuck szerepe kiss komorabb, mint a tbbi figura, akiket alaktott. Ezrt rdekelte annyira a Szmkivetett?
TH: Nem hinnm, hogy ez egy komor film, szerintem inkbb egy minden eddiginl formabontbb alkots. Bob [Robert Zemeckis rendez — a szerk.] filmjnek termszete folyamatosan sztzillja az ltalunk hasznlt kpi narrci ltalnos szablyait. gy gondolom, hogy aki megnzi ezt a filmet, annak valban emlkezetesek lesznek azok az emocionlis hatsok, amelyek Chuckot rik. Teljesen kiszolgltatva rzem magam ezeknek.
K: Mekkora fejfjst okozott a tudat, hogy a film nagy rszt egyedl n cipeli a htn?
[a tbb mint ktrs produkci harmadban csak s kizrlag Hanks lthat — a szerk.] TH: Ennek tbb fzisa volt. Elszr nagyon j volt a dologgal jr bizonyos fok szabadsg, „nem kell senkire sem tmaszkodnom, nem rontja el senki a szveget, nincsenek szablyok, az n birodalmam az egsz”. Aztn, hogy szinte legyek, kezdett kimertv vlni. Hogy n vagyok a kamera kpben minden esemny egyetlen alanya — egy id utn elgg megviselt… majdnem belerltem.
K: Hogy viszonyult a felesge a Szmkivetett forgatsa alatt n ltal megtestestett kt klnbz frfihoz?
TH: Tl sok szpet nem mondhatott Nagy Tomrl, s ha valami b cuccot hzott rm, nem volt semmi gondja Kis Tommal. A gebe kls viszont nem kifejezetten indtja be az ember szexulis fantzijt…
TOM HANKS INTERJ 2.
Krds: A forgatknyv tlete ntl szrmazik. Mi inspirlta?
Tom Hanks: Emlkszem, lttam valakit a TV-ben. Hajtrst szenvedett a msodik vilghborban, s napokon keresztl egy korallztonyba kellett kapaszkodnia. Azt hitte, meg fog halni. A TV-ben meginterjvoltk, s a riportern valamirt kptelen volt felfogni, hogy ez nem egy kaland volt. A frfi azt mondta: „Nem, ez nem kaland volt, hanem szvet tp lmny, azt hittem, meghalok.” A n erre megkrdezte: „Visszamenne megnzni azt a helyet?” „Nem, soha nem akarom jra ltni azt a szigetet.” Itt volt teht az elkpzelt s a valdi lmny kztti klnbsg, s ezt igen rdekesnek talltam, mert ilyet mg nem lttam. Itt van a svd Robinson csald tlete… olyan, mintha az emberek egy ilyen szigeten nem csak egy-kt dolgot tudnnak megcsinlni, hanem lnnek s virulnnak, lveznk az egszet. Mi lenne az emberi fajjal, ha minden civilizcitl elszaktannk? Mi trtnne az emberi pszichvel? s ha utna egy szempillants alatt vge lenne az egsznek? Ez sokkal komplexebb, bonyolultabb, mint azt az elejn gondoltam.
K: A vals szituci vltotta ki az rdekldst.
TH: Amin Chuck keresztlmegy, az ltalnos kpi trtnetmesls fortlyai nlkl akartuk bemutatni. Vgtre is nem Superman. Errl van sz, amikor a film egy jelents rszben a tzcsihols nehzsgein lovaglunk.
K: Nagyszer, amikor a film msodik rsze elkezddik. Az rkezs utn ngy vvel nnek nincs se kiskunyhja, se ruhaszrt ktele, sem pedig rgtnztt htszekrnye.
TH: Bizony! „Nem tudtl volna bambuszbl valami genertorszer bicajt csinlni, vagy indkat kszteni a gyorsabb kzlekeds rdekben?” Ht, nem. …A dologban a flelmetes az, hogy az emberek elvileg ezeket szeretnk ltni. Akkor nem ezeket kellene inkbb bemutatnunk? Ez az a pont, ahol mi elmerlnk a film filozfiai hitvallsba. A msik dolog, hogy senki emberfia nem jelenik meg. Szp lenne, ha valahol a lagna kzepn feltnne egy kalzhaj, vagy hidroplnnal rkeznnek sportos frdruhamodellek. De egyikre sem kerl sor.
K: Az n sznsztrsa ehelyett Wilson, egy rplabda. Ez bizonyra a filmtrtnelem valaha volt legbrilinsabb s legegyedlllbb termkbeillesztse.
TH: Egy petkot sem fizettek. [mrmint a Wilson cg, a rplabda gyrtja — a szerk.]
K: Wilson lesz az n egyetlen trsasga. Vilgos, hogy a beszdre kellett valami rgy a forgatknyvben, de ez nagyon knnyen rosszul slhetett volna el. Hogyan sikerlt megoldaniuk a Wilsonnal val kapcsolatot?
TH: Bob s n leltnk beszlni a jelenetek eltt… Wilson kapta a legjobb mondatokat a filmben. Ezeket senki sem hallja rajtam, rajtunk kvl, hiszen mi mindannyian pontosan tudtuk, mirl szl a beszlgets… krdez, s n is krdezek. vlaszol, aztn n szintgy. Nem hallani, de ettl mg nem lesz kevsb rzkelhet a dolog, a szavak s a gondolatok megjelennek.
K: Szemet szrhat a nzknek az a mondat, amikor n azt mondja neki: „Mirt jssz megint ezzel?” Csodlatos pillanat volt.
TH: n a msodik rsz elejt szeretem: „Fogd be!” Nem nagyszer?
K: Sokakat megragadott a drmai slyveszts s a szakllnveszts. Voltak kellemetlensgei?
TH: Egy ideig frusztrl volt, mert… mindenkit csak ez rdekelt. Ezt le kell kezelni. A slyleads csak id s fegyelem krdse volt; nem sikerlt volna, ha nyolc hnapon keresztl szalonnn s grapefruiton lek. Csak gyeltem arra, mit eszem, s nagyon specifikus gyakorlatokat vgeztem, amiket — brmennyire is pihenni akartam — nem lehetett elmulasztani.
K: Egyfajta noir drma lesz a kvetkez filmje, ahol egy brgyilkost jtszik.
TH: Ez a ’The Road to Perdition’ Sam Mendes rendezsben. Februrban, vagy mrciusban kezdek [az interj 2000. decemberben kszlt; a film amerikai bemutatja 2002. jlius 12-n lesz, Hanks partnerei: Paul Newman s Jude Law — a szerk.].
|